Dni Bezpiecznych Przedszkoli 2023

W tym roku Dni Bezpiecznych Przedszkoli odbędą się od 29.05.2023 do 01.06.2023 pod hasłem „Bezpiecznie, zdrowo i kolorowo”. Hasło to wymyśliły uczestniczki zjazdu Bezpiecznych Przedszkoli, który odbył się 13- 14.04.2023.

Jak co roku stałym punktem programu powinna być akcja organizowana wspólnie z lokalną Policją „Jestem bezpieczny, jeżdżę w foteliku”, oraz przemarsz ulicami w pobliżu przedszkola połączony z rozdawaniem przechodniom ulotek, na których można zamieścić wymyślone przez dzieci hasła dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa (ważne żeby było bezpiecznie i kolorowo).

Na stronie Bezpiecznego Przedszkola znajdziecie tekst hymnu Bezpiecznych Przedszkoli, nuty oraz podkład muzyczny. Fajnie gdyby dzieci nauczyły się go śpiewać i trzeciego dnia o godzinie 10:00 przed marszem wspólnie go zaśpiewały. Jest tam również projekt naklejki „ Jeżdżę w foteliku”, którą można wykorzystać podczas porannej akcji z fotelikami.

A oto dodatkowe propozycje działania, które można zorganizować w swoim przedszkolu w ramach Dni Bezpiecznych Przedszkoli:

1. Konkurs rodzinny, plastyczny na plakat „Bezpiecznie, zdrowo, kolorowo”

2. Festyn rodzinny, na którym mogą pojawić się zajęcia gimnastyczne dla dzieci i rodziców lub rodzinne zawody sportowe, zadbacie o zdrowe przekąski i na przykład wyciskane soki, można też wręczyć nagrody za udział we wcześniej ogłoszonym konkursie plastycznym;

3. Zawody sportowe dla dzieci;

4. Warsztaty z pierwszej pomocy dla dzieci i rodziców;

5. Spotkanie ze służbami (Policja, Straż Pożarna, Służba Zdrowia, dietetyk, lekarz itd.)

6. Kolorowe dni- zdrowe jedzenie w kolorze przewodnim na dany dzień (jedzenie przygotowują dzieci- szwedzki stół); kolorowy talerz owocowo- warzywny na drugie śniadanie.

7.Gry terenowe;

8. Rajd rowerowy lub bieg dla rodziców i dzieci „Po zdrowie”;

9. Warsztaty kulinarne dla dzieci;

10. Quiz- jak żyć bezpiecznie, zdrowo i kolorowo;

11. Bezpieczne wakacje (teatrzyk, konkurs, spotkanie z policjantem, ratownikiem wodnym). Nauka zasad przebywania na słońcu, w lesie, przy zbiorniku wodnym.

Przydatne linki www.bezpieczneprzedszkole.com:

– tekst hymnu Bezpiecznych Przedszkoli: https://bezpieczneprzedszkole.com/index.php/2018/01/29/tekst-hymnu-bezpiecznego-przedszkola/

– podkład muzyczny hymnu: https://bezpieczneprzedszkole.com/index.php/2018/01/29/podklad-muzyczny-do-hymnu-bezpiecznych-przedszkoli/

– zapis nutowy hymnu: https://bezpieczneprzedszkole.com/index.php/2018/01/29/nuty-hymnu-bezpiecznych-przedszkoli/

– projekt naklejki „Jestem bezpieczny, jeżdżę w foteliku”: https://bezpieczneprzedszkole.com/index.php/2018/01/29/projekt-naklejki-jezdze-w-foteliku/

Mam nadzieję, że każdy wybierze spośród podanych propozycji coś ciekawego dla swojej placówki. Życzę Wam wszystkim dobrej zabawy. W przypadku pytań jestem do dyspozycji 🙂 Koordynator Programu Agata Gabrysz (gabrysz.agata@gmail.com)